2018 Petitions Filed

 

The documents listed on this page are for reference only. Filing of a document with the Erie County Board of Elections does not guarantee acceptable format for candidacy.

As a result the official list of candidates will be available after any objection and/or court proceedings have concluded.

 

State Office Candidate Party Date Filed
State Senator – 59th District Filed with New York State Board of Elections
State Senator – 60th District Carima C. El Behairy D 7/12/2018
State Senator – 60th District Christopher L. Jacobs R 7/12/2018
State Senator – 60th District Christopher L. Jacobs C 7/9/2018
State Senator – 60th District James V. DePasquale G 7/12/2018
State Senator – 60th District Christopher L. Jacobs I 7/10/2018
State Senator – 60th District Carima C. El Behairy W 7/12/2018
State Senator – 60th District Carima C. El Behairy WEP 7/11/2018
State Senator – 60th District Carima El-Behairy WEP 7/11/2018
State Senator – 60th District Christopher L. Jacobs REF 7/12/2018
State Senator – 61st District Filed with New York State Board of Elections
State Senator – 63rd District Shaqurah G. Zachery D 7/11/2018
State Senator – 63rd District Timothy M. Kennedy D 7/12/2018
State Senator – 63rd District Thomas A. Gaglione R 7/12/2018
State Senator – 63rd District Timothy M. Kennedy W 7/10/2018
State Senator – 63rd District Timothy M. Kennedy I 7/12/2018
State Senator – 63rd District Timothy M. Kennedy WEP 7/10/2018
Member of Assembly – 140th District Filed with New York State Board of Elections
Member of Assembly – 141st District Crystal D. Peoples D 7/12/2018
Member of Assembly – 141st District Ross Kostecky R 7/12/2018
Member of Assembly – 142nd District Patrick B. Burke D 7/12/2018
Member of Assembly – 142nd District Timothy C. Nolan R 7/12/2018
Member of Assembly – 142nd District Erik T. Bohen R 7/12/2018
Member of Assembly – 142nd District Erik T. Bohen C 7/9/2018
Member of Assembly – 142nd District Thomas J. Mescall, Jr. C 7/12/2018
Member of Assembly – 142nd District Patrick B. Burke W 7/10/2018
Member of Assembly – 142nd District Erik T. Bohen I 7/10/2018
Member of Assembly – 142nd District Rachel J. Casey – Declined I 7/12/2018
Member of Assembly – 142nd District Michelle M. Kennedy – Substitute for Rachel J. Casey I 7/23/2018
Member of Assembly – 142nd District Patrick B. Burke REF 7/10/2018
Member of Assembly – 142nd District Erik T. Bohen REF 7/12/2018
Member of Assembly – 143rd District Monica Piga Wallace D 7/10/2018
Member of Assembly – 143rd District Clara M. Wroblewski – Declined R 7/12/2018
Member of Assembly – 143rd District Daniel R. Centinello Sr. – Substitute for Clara M. Wroblewski R 7/20/2018
Member of Assembly – 143rd District Monica Piga Wallace W 7/10/2018
Member of Assembly – 143rd District Monica Piga Wallace I 7/12/2018
Member of Assembly – 143rd District Monica Piga Wallace WEP 7/10/2018
Member of Assembly – 143rd District Monica Piga Wallace WEP 7/11/2018
Member of Assembly – 144th District Filed with New York State Board of Elections
Member of Assembly – 145th District Filed with New York State Board of Elections
Member of Assembly – 146th District Filed with New York State Board of Elections
Member of Assembly – 147th District Filed with New York State Board of Elections
Member of Assembly – 149th District Sean M. Ryan D 7/10/2018
Member of Assembly – 149th District Joseph Totaro R 7/12/2018
Member of Assembly – 149th District Sean M. Ryan W 7/10/2018
Member of Assembly – 149th District Sean M. Ryan I 7/10/2018
Member of Assembly – 149th District Sean M. Ryan WEP 7/10/2018

 

County Office Candidate Party Date Filed
County Judge Suzanne Maxwell Barnes D 7/12/2018
County Judge Debra L. Givens D 7/12/2018
County Judge Debra L. Givens R 7/12/2018
County Judge Suzanne Maxwell Barnes R 7/12/2018
County Judge Suzanne Maxwell Barnes C 7/9/2018
County Judge Suzanne Maxwell Barnes G 7/12/2018
County Judge Suzanne Maxwell Barnes W 7/10/2018
County Judge Debra L. Givens W 7/12/2018
County Judge Debra L. Givens I 7/10/2018
County Judge Suzanne Maxwell Barnes I 7/12/2018
County Judge Debra L. Givens WEP 7/12/2018
County Judge Suzanne Maxwell Barnes REF 7/11/2018
County Judge Debra L. Givens REF 7/12/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin D 7/12/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin R 7/12/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin C 7/9/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin G 7/12/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin W 7/10/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin I 7/10/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin I 7/12/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin REF 7/11/2018
Family Court Judge Lisa B. Rodwin REF 7/12/2018
County Clerk Angela J. Marinucci D 7/12/2018
County Clerk Michael P. Kearns R 7/12/2018
County Clerk Michael P. Kearns C 7/9/2018
County Clerk Angela J. Marinucci W 7/10/2018
County Clerk Michael P. Kearns I 7/10/2018
County Clerk Karen A. DelCarlo – Declined I 7/12/2018
County Clerk Jonathan A. LaVell – Substitute for Karen A. DelCarlo I 7/23/2018
County Clerk Angela J. Marinucci WEP 7/10/2018
County Clerk Eric J. Kozlowski REF 7/11/2018
County Clerk Michael P. Kearns REF 7/12/2018

 

City Office Candidate Party Date Filed
City of Buffalo
City Court Judge Shannon M. Heneghan D 7/12/2018
City Court Judge James A. W. McLeod D 7/12/2018
City Court Judge James A. W. McLeod R 7/12/2018
City Court Judge Shannon Heneghan R 7/12/2018
City Court Judge James A. W. McLeod C 7/9/2018
City Court Judge Shannon M. Heneghan C 7/9/2018
City Court Judge Shannon M. Heneghan C 7/11/2018
City Court Judge James A. W. McLeod C 7/11/2018
City Court Judge Shannon M. Heneghan G 7/11/2018
City Court Judge James A. W. McLeod G 7/11/2018
City Court Judge Shannon M. Heneghan W 7/10/2018
City Court Judge James A. W. McLeod W 7/10/2018
City Court Judge Shannon M. Heneghan I 7/11/2018
City Court Judge James A. W. McLeod I 7/11/2018
City of Lackawanna
Council President (TFV) Annette Iafallo D 7/10/2018
Council President (TFV) Annette Iafallo C 7/9/2018
Council President (TFV) Annette Iafallo WEP 7/10/2018
Councilman – 1st Ward (TFV) Abdulsalam K. Noman D 7/10/2018
Councilman – 1st Ward (TFV) John Ingram D 7/11/2018
Councilman – 1st Ward (TFV) John Ingram D 7/11/2018
Councilman – 1st Ward (TFV) Naef A. Al-Hajjaji D 7/12/2018
Councilman – 1st Ward (TFV) Ali M. Saleh C 7/12/2018
Councilman – 1st Ward (TFV) Opportunity to Ballot C 7/17/2018
Councilman – 1st Ward (TFV) John E. Ingram The People Party 8/21/2018
Councilman – 2nd Ward (TFV) Ronald W. Schultz D 7/10/2018
Councilman – 2nd Ward (TFV) Ronald W. Schultz C 7/9/2018
City of Tonawanda
City Attorney (TFV) S. Michael Rua D 7/10/2018
City Attorney (TFV) S. Michael Rua R 7/12/2018
City Attorney (TFV) S. Michael Rua C 7/9/2018
City Attorney (TFV) Opportunity to Ballot G 7/12/2018
City Attorney (TFV) S. Michael Rua W 7/10/2018
City Attorney (TFV) S. Michael Rua I 7/12/2018
Councilmember – 1st Ward (TFV) William J. Reece D 7/10/2018
Councilmember – 1st Ward (TFV) Thomas A. Newman R 7/12/2018
Councilmember – 1st Ward (TFV) Thomas A. Newman C 7/9/2018
Councilmember – 1st Ward (TFV) Opportunity to Ballot C 7/16/2018 (Postmarked 7/12/18)
Councilmember – 1st Ward (TFV) Opportunity to Ballot G 7/12/2018
Councilmember – 1st Ward (TFV) William J. Reece W 7/10/2018
Councilmember – 1st Ward (TFV) Thomas A. Newman I 7/9/2018
Councilmember – 1st Ward (TFV) William J. Reece I 7/12/2018

 

 

Town Office Candidate Party Date Filed
Alden
Town Clerk (TFV) Alecia E. Barrett R 7/12/2018
Town Clerk (TFV) Alecia E. Barrett C 7/9/2018
Town Clerk (TFV) Alecia E. Barrett I 7/10/2018
Town Clerk (TFV) Alecia E. Barrett REF 7/12/2018
Boston
Councilman (TFV) Kelly Martin R 7/12/2018
Councilman (TFV) Kelly L. Martin C 7/9/2018
Councilman (TFV) Kelly L. Martin I 7/10/2018
Councilman (TFV) Kelly L. Martin REF 7/12/2018
Town Justice Kelly A. Vacco D 7/10/2018
Town Justice Kelly A. Vacco R 7/12/2018
Town Justice Kelly A. Vacco C 7/9/2018
Town Justice Kelly A. Vacco I 7/10/2018
Town Justice Kelly A. Vacco REF 7/12/2018
Brant
Councilman (TFV) Alexander J. Kujawinski D 7/10/2018
Councilman (TFV) Alexander J. Kujawinski D 7/11/2018
Councilman (TFV) Janice C. Ross R 7/11/2018
Councilman (TFV) Janice C. Ross C 7/9/2018
Town Justice Jeffrey W. Gier R 7/12/2018
Town Justice Jeffrey W. Gier C 7/9/2018
Cheektowaga
Town Justice James J. Speyer Jr. D 7/9/2018
Town Justice James J. Speyer Jr. D 7/12/2018
Town Justice James J. Speyer Jr. C 7/9/2018
Town Justice James J. Speyer Jr. G 7/9/2018
Town Justice James J. Speyer Jr. W 7/10/2018
Town Justice James J. Speyer Jr. I 7/12/2018
Town Justice James J. Speyer Jr. WEP 7/10/2018
Town Justice James J. Speyer Jr. REF 7/10/2018
Colden
Town Justice Michael R. Schneider D 7/10/2018
Town Justice Michael R. Schneider R 7/12/2018
Town Justice Michael R. Schneider C 7/9/2018
Town Justice Michael R. Schneider I 7/10/2018
Collins
Councilman (TFV) Jacquelyn G. McLean D 7/10/2018
Councilman (TFV) Jacquelyn G. McLean C 7/9/2018
Councilman (TFV) Jacquelyn G. McLean W 7/10/2018
Town Justice Brian D. Gernatt D 7/9/2018
Town Justice Brian D. Gernatt R 7/12/2018
Town Justice Denny Menshel D 7/10/2018
Town Justice Brian D. Gernatt C 7/9/2018
Town Justice Denny Menshel C 7/11/2018
Town Justice Denny Menshel W 7/10/2018
Town Justice Brian D. Gernatt I 7/10/2018
Town Justice Denny Menshel I 7/12/2018
Eden
Town Clerk (TFV)
Elma
Town Justice Robert J. Pierce D 7/9/2018
Town Justice Robert J. Pierce R 7/12/2018
Town Justice Robert J. Pierce C 7/9/2018
Town Justice Robert J. Pierce G 7/9/2018
Town Justice Robert J. Pierce W 7/9/2018
Town Justice Robert J. Pierce I 7/10/2018
Evans
Town Justice Moira H. Cooper D 7/10/2018
Town Justice Moira H. Cooper C 7/9/2018
Town Justice Moira H. Cooper G 7/10/2018
Town Justice Moira H. Cooper W 7/10/2018
Town Justice Moira H. Cooper I 7/9/2018
Town Justice Moira H. Cooper WEP 7/10/2018
Holland
Town Justice Christopher H. O’Brien R 7/12/2018
Town Justice Christopher H. O’Brien I 7/10/2018
Lancaster
Town Justice Jeremy A. Colby D 7/9/2018
Town Justice Paul T Bumbalo D 7/11/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit D 7/11/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit R 7/12/2018
Town Justice Jeremy A. Colby R 7/12/2018
Town Justice Jeremy A. Colby C 7/9/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit C 7/10/2018
Town Justice Paul T Bumbalo C 7/11/2018
Town Justice Jeremy A. Colby G 7/9/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit G 7/10/2018
Town Justice Paul T Bumbalo G 7/11/2018
Town Justice Jeremy A. Colby W 7/9/2018
Town Justice Paul T Bumbalo W 7/11/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit W 7/12/2018
Town Justice Jeremy A. Colby I 7/10/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit I 7/12/2018
Town Justice Jeremy A. Colby WEP 7/9/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit WEP 7/10/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit WEP 7/11/2018
Town Justice Jessica A. Kulpit REF 7/11/2018
Town Justice Jeremy A. Colby REF 7/12/2018
Orchard Park
Town Justice Michael J. Pastrick D 7/12/2018
Town Justice James C. Cosgrove D 7/12/2018
Town Justice Jorge S. de Rosas D 7/12/2018
Town Justice Michael J. Pastrick R 7/12/2018
Town Justice James C. Cosgrove R 7/12/2018
Town Justice Jorge S. de Rosas R 7/12/2018
Town Justice Jorge S. de Rosas C 7/9/2018
Town Justice Michael J. Pastrick C 7/12/2018
Town Justice James C. Cosgrove C 7/12/2018
Town Justice Jorge S. de Rosas G 7/9/2018
Town Justice Michael J. Pastrick G 7/11/2018
Town Justice James C. Cosgrove G 7/12/2018
Town Justice Jorge S. de Rosas W 7/9/2018
Town Justice Michael J. Pastrick W 7/12/2018
Town Justice Jorge S. de Rosas I 7/10/2018
Town Justice Michael J. Pastrick I 7/12/2018
Town Justice James C. Cosgrove I 7/12/2018
Town Justice Jorge S. de Rosas WEP 7/9/2018
Town Justice Michael J. Pastrick WEP 7/11/2018
Town Justice Michael J. Pastrick REF 7/11/2018
Town Justice Jorge S. de Rosas REF 7/12/2018
Sardinia
Town Justice Eric G. Place R 7/12/2018
Town Justice Eric G. Place C 7/9/2018
Town Justice Eric G. Place I 7/10/2018
Tonawanda
Town Justice Daniel T. Cavarello D 7/12/2018
Town Justice Daniel T. Cavarello C 7/9/2018
Town Justice Daniel T. Cavarello G 7/10/2018
Town Justice Daniel T. Cavarello W 7/10/2018
Town Justice Daniel T. Cavarello I 7/9/2018
Wales
Town Justice Michael S. Simon R 7/11/2018
Town Justice Michael S. Simon C 7/9/2018
Town Justice Michael S. Simon I 7/11/2018
West Seneca
Town Justice Jeffrey M. Harrington D 7/10/2018
Town Justice Jeffrey M. Harrington R 7/12/2018
Town Justice Jeffrey M. Harrington C 7/9/2018
Town Justice Jeffrey M. Harrington C 7/10/2018
Town Justice Jeffrey M. Harrington G 7/10/2018
Town Justice Jeffrey M. Harrington W 7/9/2018
Town Justice Jeffrey M. Harrington I 7/10/2018
Town Justice Jeffrey M. Harrington REF 7/10/2018

 

 

Party Office Candidate Date Filed
Democratic Party Member of State Committee
140th District
Female Gayle L. Syposs 7/10/2018
Male John J. Crangle, Jr. 7/10/2018
141st District
Female Crystal D. Peoples 7/12/2018
Male Byron W. Brown 7/12/2018
142nd District
Female Tina M. Hawthorne-Paulsen 7/12/2018
Male Raymond K. McGurn 7/12/2018
143rd District
Female Camille Brandon 7/10/2018
Male Terrence D. McCracken 7/10/2018
144th District
Female Rebecca A. Bylewski 7/11/2018
Male Chuck Eaton 7/11/2018
145th District
Female Jennifer L. Pusatier 7/10/2018
Male James R. Sharpe 7/10/2018
146th District
Female Adrienne Kotler 7/10/2018
Male Steven G. Meyer 7/10/2018
147th District
Female Michelle J. Schoeneman 7/9/2018
Male Vincent R. Gugliuzza 7/9/2018
149th District
Female Nicole A. Falkiewicz 7/10/2018
Male David A. Rivera 7/10/2018
Conservative Party Member of State Committee
26th District
27th District
Green Party Member of State Committee
Female Jaime M Barnes 7/10/2018
Female Cassie Wilson 7/10/2018
Female Kathleen E Chandler 7/10/2018
Female Carol S Przybylak 7/10/2018
Male Eric M Jones 7/10/2018
Male Anthony K Baney 7/10/2018
Male Lloyd P Hunt 7/10/2018
Working Families Party Member of State Committee
26th District Filed with New York State Board of Elections
27th District Filed with New York State Board of Elections
Independence Party Member of State Committee
59th District
Female
Male
60th District
Female
Male
61st District
Female
Male
63rd District
Female
Male
Women’s Equality Party Member of State Committee
140th District
Female Filed with New York State Board of Elections
Male Filed with New York State Board of Elections
141st District
Female
Male
142nd District
Female
Male
143rd District
Female
Male
144th District
Female Filed with New York State Board of Elections
Male Filed with New York State Board of Elections
145th District
Female Filed with New York State Board of Elections
Male Filed with New York State Board of Elections
146th District
Female Filed with New York State Board of Elections
Male Filed with New York State Board of Elections
147th District
Female Filed with New York State Board of Elections
Male Filed with New York State Board of Elections
149th District
Female
Male
Reform Party Member of State Committee
140th District
Female Aubrey E. Hill 7/12/2018
Male Robert H. Gregg 7/12/2018
141st District
Female Ashleigh B. Somers 7/12/2018
Male
142nd District
Female Jena Mattina-Chmiel 7/12/2018
Male Brian J. Mattina-Chmiel 7/12/2018
143rd District
Female
Male Jacob W. McNerney 7/12/2018
144th District
Female
Male
145th District
Female
Male
146th District
Female
Male Richard A. Lechot Jr. 7/12/2018
147th District
Female
Male Robert J. Simmeth 7/12/2018
149th District
Female
Male
Delegate to the 8th Judicial Convention
Democratic
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District Byron W. Brown 7/12/2018
141st District Crystal D. Peoples 7/12/2018
141st District Barbara Miller-Williams 7/12/2018
141st District Demone A. Smith 7/12/2018
141st District Arthur O. Eve, Jr. 7/12/2018
141st District Howard J. Johnson, Jr. 7/12/2018
141st District Ivory L. Payne 7/12/2018
141st District Lavonya C. Lester 7/12/2018
141st District Lisa Saunders 7/12/2018
142nd District David A. Iafallo 7/12/2018
142nd District Christopher J. Fahey 7/12/2018
142nd District Robb M. Poloncarz 7/12/2018
142nd District Christopher P. Scanlon 7/12/2018
142nd District Timothy J. Elling 7/12/2018
142nd District Timothy Healy 7/12/2018
142nd District Tina M. Hawthorne-Paulsen 7/12/2018
142nd District Michael Tagliarino 7/12/2018
143rd District Christine L. Adamczyk 7/10/2018
143rd District Camille Brandon 7/10/2018
143rd District Jennifer A. Merriman 7/10/2018
143rd District Joyce L. Cwiklinski 7/10/2018
143rd District Terrence D. McCracken 7/10/2018
143rd District Ronald G. Giza 7/10/2018
143rd District Kevin E. Loftus, II 7/10/2018
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District Carrie A. Phillips 7/10/2018
149th District Marc C. Panepinto 7/10/2018
149th District Sean M. Ryan 7/10/2018
149th District Terrence J. Mackinnon 7/10/2018
149th District Michael L. Amodeo 7/10/2018
149th District Matthew J. Kibler 7/10/2018
149th District Margaret A. Murphy 7/10/2018
Republican
140th District Matthew R. Braun 7/12/2018
140th District John R. Drexelius Jr. 7/12/2018
140th District Charles E. Sankey 7/12/2018
141st District Summara M. Wilson 7/12/2018
142nd District Kim M. Bowers 7/12/2018
142nd District James P. Domagalski 7/12/2018
142nd District Patrick J. Keem 7/12/2018
143rd District Melissa A. Heath 7/12/2018
143rd District Robert J. Matthews 7/12/2018
143rd District Karen M. McCarthy 7/12/2018
144th District John Klodzinski 7/12/2018
144th District Daniel A. Michnik 7/12/2018
145th District Dean C. Morakis 7/12/2018
146th District Erin K. Baker-Langworthy 7/12/2018
146th District Joseph P. Heins 7/12/2018
146th District Brian D. Rusk 7/12/2018
147th District Jerome S. Grasso 7/12/2018
147th District Earl L. Jann Jr. 7/12/2018
147th District William D. Kolacki 7/12/2018
147th District Karl J. Simmeth Jr. 7/12/2018
149th District Mark V. Cuda 7/12/2018
149th District Thomas J. Giancarlo 7/12/2018
149th District Joseph Totaro 7/12/2018
Conservative
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District Thomas G. Vossler 7/9/2018
142nd District Ralph C. Lorigo 7/9/2018
142nd District Thomas E. Jaeger 7/9/2018
143rd District Joseph Gallo 7/9/2018
143rd District Patrick Gallo 7/9/2018
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District Raymond F. Gallagher 7/9/2018
Green
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District
142nd District
143rd District
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District
Working Families
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District
142nd District
143rd District
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District
Independence
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District
142nd District
143rd District
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District
Women’s Equality
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District
142nd District
143rd District
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District
Reform
140th District
141st District
142nd District
143rd District
144th District
145th District
146th District
147th District
149th District
Alternate Delegate to the 8th Judicial Convention
Democratic
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District Darius G. Pridgen 7/12/2018
141st District Lisa M. Miller 7/12/2018
141st District Angela Y. Jones 7/12/2018
141st District Evelyn L. Williams 7/12/2018
141st District Thema Harbin 7/12/2018
141st District Samuel P. Davis 7/12/2018
141st District Deborah E. Tucker 7/12/2018
141st District Luther Walker, Jr. 7/12/2018
141st District Willie Morris 7/12/2018
142nd District Megan E. Corbett 7/12/2018
142nd District Fran G. Warthling 7/12/2018
142nd District Patrick B. Burke 7/12/2018
142nd District Raymond W. Kapuscinski 7/12/2018
142nd District Michael Betti 7/12/2018
142nd District Paul Kline 7/12/2018
142nd District Mark Brodnicki 7/12/2018
142nd District Holly L. Cellino 7/12/2018
143rd District John M. Dudziak 7/10/2018
143rd District Lawrence F. Korzeniewski 7/10/2018
143rd District Arthur A. Herdzik 7/10/2018
143rd District Diane M. Benczkowski 7/10/2018
143rd District Linda M. Hammer 7/10/2018
143rd District Joan C. Meyers 7/10/2018
143rd District Christina M. Lopez 7/10/2018
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District William P. Clark 7/10/2018
149th District John J. Gilmour 7/10/2018
149th District Ruth B. Hasseler 7/10/2018
149th District Quinn A. Bushen 7/10/2018
149th District David A. Rivera 7/10/2018
149th District John B. Licata 7/10/2018
149th District Sean E. Cooney 7/10/2018
Republican
140th District Gigi E. Grizanti 7/12/2018
140th District Sean P. O’Neil 7/12/2018
140th District Christine M. Pilozzi 7/12/2018
141st District Beunice O. Turner 7/12/2018
142nd District Harold T. Fabinsky 7/12/2018
142nd District Brendon P. Najm 7/12/2018
142nd District Jerome E. Wszalek 7/12/2018
143rd District Jessica L. Smith-Overholt 7/12/2018
143rd District Joshua M. Wroblewski 7/12/2018
143rd District Donald J. Friedrich 7/12/2018
144th District Peter P. Vasilion 7/12/2018
144th District Christopher D. Greene 7/12/2018
145th District Jennifer L. Buckley 7/12/2018
146th District Carl M. Balmas 7/12/2018
146th District Jonathan E. McNulty 7/12/2018
146th District Dorothy J. Merrill 7/12/2018
147th District Michael Cirocco 7/12/2018
147th District Peter F. Gugino Jr. 7/12/2018
147th District John J. Kuebler Sr. 7/12/2018
147th District Carmen A. Vacco 7/12/2018
149th District Frank P. D’Orazio 7/12/2018
149th District August A. Geraci 7/12/2018
149th District Joseph Sacco 7/12/2018
Conservative
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District Terrence K. Owens 7/9/2018
142nd District Remy C. Orffeo 7/9/2018
142nd District Richard C. Waite, Jr. 7/9/2018
143rd District Conrad E. Cieslinski 7/9/2018
143rd District Deborah E. Lemaster 7/9/2018
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District John R. Pitillo 7/9/2018
Green
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District
142nd District
143rd District
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District
Working Families
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District
142nd District
143rd District
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District
Independence
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District
142nd District
143rd District
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District
Women’s Equality
140th District Filed with New York State Board of Elections
141st District
142nd District
143rd District
144th District Filed with New York State Board of Elections
145th District Filed with New York State Board of Elections
146th District Filed with New York State Board of Elections
147th District Filed with New York State Board of Elections
149th District
Reform
140th District
141st District
142nd District
143rd District
144th District
145th District
146th District
147th District
149th District